Ugrás a tartalomhoz

gólyaorr-boglárka

Adatok

Magyar név: gólyaorr-boglárka

Latin név: Aricia eumedon

Tágabb kategória, magyar: Ízeltlábúak (törzs)

Tágabb kategória, latin: Arthropoda (phylum)

Szűkebb kategória, magyar: Lepkék (rend)

Szűkebb kategória, latin: Lepidoptera (ordo)

Fokozottan védett: nem

Természetvédelmi érték: 10 000 Ft

Védetté nyilvánítás éve: 1982

Védelmet biztosító jogszabály melléklete: 2. melléklet

További információk

Boglárkalepke-félék családja (Lycaenidae)
 
 
Gólyaorrboglárka vagy Gólyaorr-szerencsenboglárka (Aricia eumedon, Syn.: Lycaena eumedon, Eumedonia eumedon)
Az elülső szárny felső szegélyének hossza 15-18 mm. Mindkét ivar szárnyainak felszíne sötétbarna, a rojt fehér, a sejtvégi folt jól látható. A nőstény hátulsó szárnyának belső szögletében a szegélyfoltsor piros foltocskái és a bennük elhelyezkedő fekete pontok tűnnek fel. A fonák világosbarna, a szemfoltsor jól fejlett, ám a szegélyfoltsor ívfoltjai halványak, nyílhegyszerűek, a vörös szalag halvány, olykor egészen elmosódott, keskeny, a külső foltsor pettye apró pontokká zsugorodtak. Igen jellegzetes a szárny töveinek széles, fémesen, patinásan csillogó aranyzöld pikkelyzete és az összes többi magyarországi fajtól elütő szembeszökő rajzolati eleme: a sejtvégi folttól a szemfoltsoron keresztül a szegélyfoltsorig húzódó széles, tőr alakú fehér csík a hátulsó szárny közepén.
Eurázsiai faj, Magyarországi elterjedése csak a Bükkben, az Aggteleki-karszton és Járdánháza környékén él, illetve Sárvár környékéről van régebbi adata.
Élőhelyei éger ligetekben lévő láprétek-rétlápok, patakparti és lápi magaskórósok, hegyvidéken rendszerint tőzeges talajú kaszálórétek. Hernyójának tápnövénye hazánkban elsősorban a mocsári gólyaorr (Geranium palustre). Imágója június elejétől július elejéig repül a rajzási csúcs június végére esik.
 
Leírás forrása:
Bálint Zsolt & Gubányi András & Pitter Gábor (2006): Magyarország védett pillangóalakú lepkéinek katalógusa. A Magyar Természettudományi Múzeum gyűjteménye alapján – Magyar Természettudományi Múzeum, Budapest. 136 pp.
Gozmány László Dr. (1968): Nappali lepkék – Diurna in Magyarország Állatvilága – Fauna Hungariae XVI. kötet – Lepidoptera, 15. füzet. Akadémia kiadó, Budapest.
www.macrolepidoptera.hu
http://kitaibel.hu/lepidopterology/
 
Kép(ek) forrása:
http://kitaibel.hu/lepidopterology/nappali/page63a.html
 

Fajok elterjedése

Galéria

Sáv bezárása